pixwords solution Nápověda PixWord Pixwords niveau 2 Pixwords niveau 6 Pixwords niveau 9 Pixwords niveau 14 Pixwords niveau 18
Samochody – finansowanie | Financeroom

Samochody – finansowanie

KREDYT SAMOCHODOWY- podstawowe informacje

       Problemem, który napotykamy w momencie chęci posiadania własnego samochodu jest jego cena, i przez to nie każdy z nas jest w stanie sobie na taki zakup pozwolić. Ale nie ma się co martwić, banki oferują kredyty samochodowe, narzędzia, za pomocą, których możemy kupić nasz wymarzony pojazd.
Cechą charakterystyczną kredytów samochodowych jest ich zabezpieczenie, a mianowicie kredytowany przedmiot – banki stosują kilka rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Obowiązkowa też będzie, jako dodatkowa forma zabezpieczenia, cesja praw z polisy AC ( pojazdy w cenie powyżej 25 tyś).
Dzięki zabezpieczeniu na pojeździe kredyty samochodowe są niżej oprocentowane niż produkty kredytowe przeznaczone na dowolny cel. Zaletą kredytu samochodowego jest jego czas kredytowania- zwykle jest to około 5-10 lat. Jest to wystarczający czas aby spłacić  kredyt bez konieczności obniżania standardu życia. Okres kredytowania możemy dopasować oczywiście do naszych możliwości finansowych. Rozłożenie go na mniejszą liczbę rat skutkuje naturalnie niższymi kosztami kredytu.
Kredyt samochodowy można wziąć na zakup nowego i używanego pojazdu (samochodu osobowego, dostawczego, motocyklu, ciągników siodłowych, naczep, samochodów specjalnych, maszyn budowlanych). Z reguły nie ma też znaczenia, gdzie kupujemy samochód: w salonie, komisie, na giełdzie samochodowej czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje również auta sprowadzane zza granicy.
Jeśli chodzi o samochody używane, wchodzą w grę kolejne warunki i obostrzenia. Auto może mieć najwyżej 13 lat. Przy tym, im jest starsze, tym odsetki są wyższe. Przykładowo, przy zakupie auta maksymalnie 3-letniego mogą one wynosić mniej niż 8 proc., a w przypadku 8-letniego – mogą nawet przekraczać 11 procent. Ta różnica przekłada się na sporą zmianę w wysokości kolejnych rat.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie lepiej jest wziąć kredyt samochodowy niż gotówkowy. Jak łatwo się domyślić chodzi o koszty kredytu – kredyt samochodowy jest znacznie niżej oprocentowany, zatem jego spłata będzie dla nas o wiele mniejszym obciążeniem niż spłacanie kolejnych rat kredytu gotówkowego. Co ważne, często nie musimy nawet posiadać żadnego wkładu własnego, aby taki kredyt otrzymać. Wiele instytucji nie wymaga także zaświadczeń o dochodach wnioskodawców.

 

 

KREDYTY

ZALETY

WADY

 

 

 

GOTÓWKOWY

- szybki czas pozyskania środków- wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie ( czasem wystarczy samo oświadczenie)- jesteś jedynym właścicielem auta

- pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć nie tylko na zakup auta, ale na także na dowolny cel

 

- wyższe oprocentowanie

 

 

 

SAMOCHODOWY

- niskie oprocentowanie- bardzo duży wybór kredytów samochodowych; niektóre z marek aut, posiadają swoje banki  - dodatkowe zabezpieczenia w postaci cesji polisy ubezpieczeniowej, zastaw rejestrowy itd.- bank jest współwłaścicielem auta- pieniądze z kredytu idą tylko na zakup auta

 

Dlatego przed wybraniem konkretnej oferty i konkretnego banku, warto zastanowić się, nad tym, na jaki cel chcemy przeznaczyć pieniądze i na czym najbardziej nam zależy. Na niskim oprocentowaniu czy byciu jedynym właścicielem auta.

 

W sieci można spotkać rankingi kredytów samochodowych przygotowywane przez różne Instytucje finansowe. Jak myślicie, czemu ich nie załączamy?

Osobną istotną kwestią jest, czy kupujemy samochód jako osoba fizyczna, czy firma. O tym następnym razem……